Račetice.EU
Přihlášení
Japonské topoly v Račeticích
Jen krátce bych rád poděkoval osobám, které vysázeli v Račeticích na svých pozemcích Japonské topoly. Konečně budeme mít také lesík za humny a budeme mít za dva, tři ročky krásný pohled na zeleň. Navíc budeme částečně chráněni proti povětrnostním vlivům a bude to tu rozhodně útulnější a zajímavější. Je velmi zajímavé, jak ruka trhu vyřešila to,co nedokázali vyřešit obecní činovníci v letech minulých.
A nyní slíbená teorie :
Jak pěstovat japonský topol?
Pěstování japonských topolů není skutečně obtížné. Hlavně se musíte rozhodnout, kde pěstovat a jaké množství budete potřebovat. Na rodinný domek (vytápění, ohřev vody) je nutná rozloha 0,5ha tedy asi max.5000ks. Pokud budou vhodné podmínky, občas i přihnojíte, ušetříte osázením i např.500m2. Japonský topol roste bez problémů do nadmořské v.550 m. Potřebuje hodně vláhy, napomůže odvodnit podmáčené plochy. Pěstování Vás bude zaručeně bavit. Přírůstky jsou neuvěřitelné.
Pěstování japonských topolů to je to co Vás dostane. Nejen že Vás to bude bavit, ale ještě na tom vyděláte. V horším případě ušetříte a posílíte své zdraví příjemnou prací.
Sází se jednoduše - zapíchnutím řízku. Nejtěžší práce je tedy útlum plevelů. Dospělosti dosahuje až v osmi letech, takže při těžbě po pěti letech se nikdy nevysemení. Během růstu potřebuje hodně vody. (Tedy k rychlému růstu). Přežije i dvouměsíční úplné zaplavení. Půdu pomáhá vysušovat, podobně jako bříza.
Na složení půdy vcelku nezáleží. Nemusí se přihojovat, stačí slunce a voda. Mám zkušenost, že většina těch super rychle rostoucích (značně úrodná půda a přehnojování)je v období klidu zasažena hnilobou (neschopná řízkování). Přežije také dvouměsíční sucho tedy asi 65%. Řízky vyraší asi 10 dnů po výsadbě,některé až po měsíci (i déle).
Podzimní sadbu nedoporučuji. Ručně bez techniky se dá zvládnout asi 2000m2. Sázet můžete třeba ještě v červnu, je to ale obtížnější, půda je tvrdá a každý řízek je nutné zaplavit vodou. Při manuální výsadbě doporučuji řízky sázet mírně šikmo, třeba za pomoci jednoduchého sazeče, kterým uděláte dírku (Kulatina, šroubovák). Řízky sázejte do přesných řádků. Řádky označte kolíky cca 80cm dlouhými. Spony mezi řádky je vhodné zvolit podle techniky, kterou máte k dispozici a nebo máte v úmyslu použít. Obvyklá zem. technika je kosení, plečkování a hlavně mulčování. Po prvních dvou letech už japonský topol přeroste a částečně utlumí konkurenční růst ostatních rostlin. Chemická ochrana je téměř vyloučena. Japonský topol je mnohem náchylnější než běžné plevely.
Po pěti letech máte opravdu strom - pokácíte a vyroste nový. Asi tak pětkrát po sobě.
Japonský topol a ekologie
Emise z biomasy jsou mnohem nižší než z fosilních paliv a hlavně ve dřevě není síra. CO2 je spotřebováno pro další růst RRD. Obsah těžkých kovů je většinou zanedbatelný. Popel je možné používat jako hnojivo a to nejen z japonských topolů. Vhodně zvolené větrolamy (např. při ohraničování pozemků) napomáhají ekologické stabilitě krajiny a poskytují i kryt pro drobnou zvěř a ptactvo. Jako příklad bych uvedl Bretaňsko, Normandie FRA (Zde se používají RRD + ostatní listnaté).
Pěstitel energetických plodin musí vědět, že se mu investice vyplatí a to i při minimální administrativní námaze. Motivační se však může stát pěstování japonských topolů, nebo jiných RRD z důvodů větší finanční návratnosti než je současná zemědělská činnost. Pro potřeby RD bez nutnosti větších nákladů, je možné použít klasické dřevo, nebo pelety popř. štěpku. Moderní kotle na které je možné čerpat dotace z EU zajistí i maximální využití výhřevnosti, bez úniku prachových částic.
převzato z http://www.japonsky-topol.cz
Diskuze k tématu : http://forum.racetice.eu/viewtopic.php?f=14&t=42&p=131&hilit=topol#p131